Havalandırma Nedir ?

HAVALANDIRMA NEDİR ?

Havalandırma Nedir ? Saltan Mühendislik Kimdir ? Saltan Mühendislik olarak havalandırma ve mühendislik sektöründe 1952’den beri hizmet vermekteyiz. Gerek B2B gerekse B2C olarak siz değerli müşterilerimizle havalandırma konusunda buluşmaktayız. Peki Havalandırmanın ne olduğunu bilmeyenler yada bu ihtiyaçlarının olduğunu bilmeyenler Havalandırma Nedir ? sorusunu soracaktır. Bu yazımızda belki bir iklimlendirme öğrencisinin sorularını yanıtlarken, belki de gerçekten havalandırma ihtiyacı olan bir firmanın ihtiyacına yönelik farkındalık oluşturacaktır. Şimdiden iyi okumalar, umarız açıkça ve genel hatlarıyla istediğiniz bilgiyi buradan öğrenirsiniz.

 

Havalandırma İhtiyacı Nasıl Anlaşılır ?

Aslında Havalandırma Nedir diye sormadan önce havalandırma ihtiyacınıza yoğunlaşmak gerek olduğu daha önemlidir. Bulunduğunuz ortamda havasız kalınıyorsa, üretim yaptığınız mahalde nefes aldığınızda büyük oranda toz, duman veya çalışma partikülleri nefesinize karışıyorsa çalıştığınız o ortamın havalandırma ihtiyacı kesinlikle vardır. Yada bir restoran işletmesi kuruyorsanız ve kebap veya ocakbaşı gibi hizmetleriniz varsa kesinlikle basit bir duman tahliye havalandırması yaptırmak zorundasınız. Bunun üzerine koku ve duman yok edici sistemlerle de destekleyerek daha profesyonel bir havalandırma sistemi ile yönetmelik veya şartlara uygun hizmet verebilirsiniz.

Ayrıca havalandırma ile soğutma veya ısıtma karıştırılmamalıdır. Bir ortam soğutulduğunda aynı zamanda her zaman o ortama oksijen girmesi anlamına da gelmemektedir. Fakat havalandırma sistemleri içerisinde aynı zamanda ısıtma soğutma sistemleri de eklenmektedir. Bu işlemler genellikle klima santralleri sayesinde sağlanır.

Öncelikle havalandırma ihtiyacınızın nasıl oluşacağı konusunda bilgi vermek gerekirse, işletmenizin bulunduğu ortamda ilk aşamada yeni hava girişi sağlanması gerekmektedir. Bu yeni hava girişi bir ofis veya çalışma odası ortamında cam açılarak elde edilir. Ofiste kişi sayısı arttıkça açılan cam sayısı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Çünkü ortamdaki oksijenin saat başına tüketilmesi kişi sayısına bağlılık gösterirken, ortama yeni oksijen girmesi de bu ölçüde cam sayısına bağlı olmaktadır.

Burada ikinci bir kuram olarak karşımıza camların sayısınca içeriye yeni – taze hava girdiğinin yanında, bir de içerideki tüketilen oksijenin yerine insanlar tarafından atılan karbondioksit miktarıdır. Bu karbondioksit miktarı da kişi sayısına bağlı olarak artmaktadır. Bu sebeple de hava akımı oluşturacak camların tam aksi yönünde bir tane daha cam olması gerektiğidir, buna halk arasında cereyan denir.

Yani sonuç olarak bir ofisi cam ile havalandırmak istediğimizde insan sayısı kadar ters yönlerde en az iki adet cam bulunması gerekmektedir ki, bir camdan taze hava yani oksijen girerken diğer camdan da içerideki hava bu oranda dışarı atılabilsin. Havadaki bu devir daim sistemine havalandırma denir.

Verdiğimiz örnekte ofis ortamını insanların kendi yöntemleri ile havalandırma metodlarıdır. Fakat merkezi bir ofis havalandırma sistemi ofis binası/yapısı içerisinde mevcutsa, bu durumda emiş ve atış havalandırma sistemi ile çalışan sayısı ölçüsünde fan ve motor kullanılarak bir sistem yapılabilmektedir.

Havalandırma Nedir ? Nasıl Hesaplanır?

Ortamın Hacmi Hesaplanır

Ortamın hacmi hesaplanmasının sebebi, istenilen ortama 1 saatte ne kadar temiz hava gireceği ve saatte ne kadar kirli havanın dışarı atılması için emiş sistemi yapılacağının bilinmesi içindir. Ortamın metre karesi ve yüksekliği çarpıldığında hacim bulunmuş olur. Bu ilk aşamadır.

Ortamda Yapılacak İş / Sektör Etkisi

Ortamda yapılan iş sebebi ile havaya karışan toz, boya kokusu, vernik, duman, kumaş tozu veya talaş gibi etkenler varsa, ortama daha fazla temiz hava girmesi gerekirken aynı zamanda daha fazla emiş yapabilen yüksek kapasitede iki ayrı (emiş ve taze hava) sistem gerekmektedir. Bu sayede motor ve fan hacmini artırabileceğimiz hesaplamalar 7x ile 20x arasında değişmektedir. Fan kapasitelerinin saatte uygulayacağı dönüşleri hesaplarken, bu katsayılar kullanılmaktadır. Bu sayede fan ve motor güçleri hesaplanabilsin. (Örn: 5600 m3 fan)

Ortamdaki İnsan Sayısı ve Davranışları

Belirtilen ortam insanların sayılarına bağlı iken yaptıkları işlerle de aynı ölçüde çarpılarak hesaplanmalıdır. Örneğin bir banka şubesindeki çalışanların ve müşterilerin sayıları fazla olmasına rağmen hareketleri yavaş ve bekleme halindedir. Bu sebeple çok fazla kapasitede bir hava akışı gerekli değildir. Ama sürekli ayakta olan ve hızlı çalışan boyahane çalışanları aynı zamanda terlemektedirler. Bu ortamda sadece boya etkisini değil, insanlarında sıcaklığını ve tükettikleri oksijeni hesaba katmalıdır. Sadece insan çalışmasının hesaba katıldığı yerler kapalı spor salonları veya kapalı havuz gibi ortamlardır. Konferans salonları, sinemalar gibi yerler de banka şubelerine benzer olarak kişi sayıları arttığından bu oranda da katsayıların arttığı durumlardır.

  • Havalandırmada Kullanılan Başlıca Materyaller;
  • Aspiratörler (Hücreli veya Değil) Motorlar
  • Hava Kanalları (Galvaniz, Paslanmaz, Dikdörtgen, Kare, Yuvarlak, Spiro)
  • Menfezler
  • Harici hortumlar, Fleksler
  • Köşe parçaları, flanşlar, bantlar, kenetler,
  • Motoru ve fanı koruyucu filtreler
  • Vantilatörler
  • Askılar ve diğer detaylı malzemeler

Havalandırma Nedir ? Daha detaylı ve akademik olarak öğrenebilmek için Havalandırma Dersleri PDF Kitabını incelemenizi ve üzerinde detaylı çalışmanızı öneririz.

Okuduğunuz için teşekkürler, yorum yapmayı unutmayın!

 

HAVALANDIRMA İHTİYACINIZIN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ  HIZLI İHTİYAÇ FORMUNU DOLDURUN, ORTALAMA FİYAT İLE SİZE ANINDA GERİ DÖNÜŞ YAPALIM;